Co by vás mělo zajímat před výstavbou domovní solární elektrárny


Chystáte se instalovat na vašem domě fotovoltaiku? A máte o ní pouze kusé informace? Pak byste se měli zajímat o tuto problematiku s větším zaujetím, abyste měli přehled a mohli také rozhodovat o tom, zda se vám zařízení vyplatí.

Spotřeba elektřiny a požadovaný výkon – v první řadě je zcela zásadní přesně znát či alespoň odhadnout spotřebu elektřiny, což je kritérium, od něhož se vše ostatní odvíjí. Nemá totiž praktický význam investovat do systémů, jejichž kapacitu využijete sotva z malého procenta. Kupříkladu pro jednotlivce, žijícího v malém domku, který spotřebuje denně sotva půl druhé kilowatthodiny elektřiny, převážně na svícení a pračku s chladničkou, nemá smysl pořizovat drahé zařízení kvůli problematické návratnosti vložených investic v součinnosti s omezenou životností některých částí zařízení (zejména střídače a baterie).

fotovoltaika na střeše

Ostrovní systémy – něco jiného je ovšem ostrovní systém, zde je totiž ve hře ještě kritérium nezávislosti na elektrické rozvodné síti. Jestliže požadujete elektrickou energii v chatě mimo civilizaci a toto je jediné rozumné řešení (když pomineme provoz dieselového agregátu), přimhouříte oko i nad tím, že se tu výroba elektřiny může prodražit. Vždy tu záleží na osobních preferencích a nezávislost na dodavatelích energií a nebezpečí různých blackoutů a plánovaných či neplánovaných odstávek je také preference.

fotovoltaické panely

Údržba a životnost zařízení – co je zapotřebí z vaší strany podniknout, aby domovní solární elektrárna Joyce-energie.cz fungovala bez poruch? Kolik let vydrží být v provozu a do jaké míry bude spolehlivá? Jaká je vlastně životnost panelů, střídačů, akumulátorů a dalších komponentů? Na to je třeba se ptát ještě před tím, než u vás na domovní zvonek zazvoní specializovaná firma, aby začala s montáží solárních panelů na střeše. Pouze na základě dostatečných informací se můžete správně rozhodnout a udělat ten zásadní krok pro blaho vaší rodiny.