Požáry prachu ve vzduchotechnice mohou být i velmi destruktivní


Když se nainstaluje vzduchotechnika do panelového či cihlového bytového domu, může se zdát, že je toto zařízení naprosto bezpečné a vyhovující všem běžným bytovým standardům. Zapojí se do ní ventilační průduchy z kuchyňské digestoře, z koupelny a z toalety, a pokud se nepokazí samotný ventilátor, není důvod se vzduchotechniky vůbec všímat. Může vám připadat, že je to jen hromada plechového potrubí ve společné stoupačce (což je ostatně pravda).

bytový dům

Ono to s tou hromadou plechu ale není tak jednoduché. Kdyby totiž vzduch, který do potrubí proudí skrze ventilátory z bytu, byl čistý, v zásadě by nebylo třeba nic podstatného podnikat, ale spolu se vzduchem tam proniká prach a mastnota, nejčastěji z přípravy pokrmů a při sprchování z koupelny. Kombinace prachu a mastnoty vytvoří na vnitřních stěnách potrubí jemný film, a pokud jeho tloušťka dosáhne jednoho milimetru, což je zdánlivě zanedbatelná vrstva, vznikne tím velmi nebezpečná hořlavina. Za jistých okolností a u tlustších vrstev prachu jde dokonce o výbušninu.

bydlení v paneláku

A co dokáže exploze mastného prachu ve vzduchotechnice, o tom už se mnoho lidí přesvědčilo na vlastní kůži. Můžete se také přesvědčit alespoň na fotografiích, jak vypadá vyhořelý byt po zásahu hasičského záchranného sboru, a že to není hezký pohled, si můžete být jisti.

Toto nebezpečí bývá některými lidmi podceňováno, ale co je ještě horší, v mnoha bytových domech se o něm vůbec neví. Mohli bychom nalézt objekty, kde se dosud vzduchotechnika ani nerevidovala, ani nečistila, a je jen otázkou času, kdy tu může dojít k ničivému požáru a ke značným škodám na majetku, a v některých případech i k ohrožení zdraví a života tamních obyvatel.

Nač tedy zbytečně riskovat, když se můžete dohodnout na domovní schůzi a nechat vzduchotechniku prověřit a provést případné čištění vzduchotechniky ze společného domovního fondu, z něhož se hradí různé revize a servisní zásahy.