Montujeme solární panely na střechu chalupy


Jedním z limitujících faktorů rentabilního využívání solárních panelů fotovoltaiky je spotřeba elektřiny. Pokud byste tedy chtěli montovat panely na vaší chatu, a chtěli byste značně ušetřit za spotřebu elektřiny, musíte do celkové kalkulace zahrnout zejména spotřebu, a toto je jedno z úskalí, s nímž někteří lidé nemusí počítat.

fotovoltaické panely

Víkendové ježdění na chatu – jestliže dojíždíte na chatu pouze příležitostně, zejména o víkendech, a trávíte tu třeba i celou svou dovolenou, počítejte s tím, že tu budete pobývat nějakých 80 až 130 dnů, což je v tom „lepším“ případě přibližně pouze třetina roku. Toto je poměrně krátká doba na to, aby se tu fotovoltaika vůbec vyplatila. Jestliže do své kalkulace zahrnete životnost jednotlivých systémů, tak aby se vám zařízení vyplatilo, musíte zvýšit spotřebu energie, respektive nezvyšovat jí uměle, ale zvýšení prokázat reálným a smysluplným využíváním.

solární panel

Celoroční pobyt – něco jiného je již chata pro celoroční pobyt, nahrazující trvalé bydliště v rodinném domě. Tam je velká šance, že se spotřeba elektřiny navýší natolik, že tu solární panely budou mít smysl. Ale stále to může být, jak se říká, „na hraně“.

Dvougenerační chata – existují i domy dvougenerační, v rekreačních lokalitách, a toto řešení se ukazuje jako výhodné v mnoha rodinách, kde spolu dobře vychází rodiče či prarodiče s dětmi. Ušetří se tím náklady na vytápění, a co se týče fotovoltaiky, ta se tu rentuje téměř pokaždé, protože uvádíte do provozu častěji pračky, sušičky, myčky nádobí, elektrické sporáky, rychlovarné konvice, chladničky, vysavače, mixéry, toustovače, odšťavňovače a další domácí spotřebiče či nářadí.

Dvougenerační bydlení v chatové oblasti je výhodné i vůči vašemu zdraví, protože se tu lépe vyhýbáte stresu, a ten je hlavním spouštěčem civilizačních onemocnění, ačkoli se vám to vůbec nemusí zdát.